ASUS BC-12D2HT/BLACK/ASUS Internal Blu-ray Combo
M-disc support to preserve your priceless memories for a millennium
BDXL Support - up to 128GB data storage on one disc
E-Green saves over 50% of power consumption
Doubles data security with password control and encoded file name functionality
Friendly interface with three simple steps to burn a disc
Color
Black
Read Speed
BD-R : 12X
BD-R(SL, M-DISC) : 12X
BD-R(LTH) : 6X
BD-RE : 8X
BD-ROM : 12X
BD-R(DL) : 8X
BD-RE(DL) : 6X
BD-ROM(DL) : 8X
BD-R(TL/QL) : 6X
BD-RE(TL) : 4X
DVD+R : 16X
DVD-R : 16X
DVD+RW : 12X
DVD-RW : 12X
DVD-ROM : 16X
DVD+R(DL) : 12X
DVD+R(SL, M-DISC) : 12X
DVD-R(DL) : 12X
DVD-ROM(DL) : 12X
DVD-RAM : 5X
CD-R : 48X
CD-RW : 40X
CD-ROM : 48X
BDMV Playback : 6X
DVD Video Playback : 6X
Write Speed
DVD+RW : 8X
DVD-RW : 6X
DVD+R(DL) : 8X
DVD-R(DL) : 8X
DVD-RAM : 5X
CD-R : 48X
CD-RW : 24X
Writing Mode
DVD+R & DVD+R(DL) :
DVD-R & DVD-R(DL) : Sequential Write
DVD-RW : Restricted Overwrite/Incremental Recording
DVD-RAM : Random Write
CD-R/RW : Packet Write
Access time
BD(SL/DL) : 180 ms
DVD : 160 ms
CD : 150 ms
Interface
SATA
OS Support
Windows® 10
Windows® 8
Windows® 7
Windows® Vista
Windows® XP
System Requirements
CPU: Intel® Pentium® D 945(3.4 GHz) or higher
RAM: 1 GB or more is recommended
HDD: 10 GB or more
Graphics Card: NVIDIA® GeForce 7600GT or ATI X1600 series and above
Use HDCP Compatible display and VGA card to High Definition digital output
Software
CyberLink Power2Go 8
CyberLink PowerBackup 2.5
E-Green
Disc Diameters
12cm/8cm
Mounting Orientation
Vertical and Horizontal (+12° ~ -12°)
Dimensions
146 x 170 x 42 (WxDxH)
Weight
680 g
Power
DC+5V ±5%,DC+12V ±10 %
Temperature
Operating : 5 ? to 45 ?
Storage : -40 ? to 60 ?
Humidity
Operating : 15 % ~ 80 % (Non-condensing)
Storage : 15 % ~ 90 % (Non-condensing)